Grudniowa czerwień na obrazach i grafikach

0
Czerwień w grudniu

Zakwitający w grudniu kwiat gwiazdy betlejemskiej, brzuszki Gili, które przyleciały na zimę oraz liczne wizerunki czerwonych kardynałów towarzyszących dekoracją świątecznym sprawiły, że w tym miesiącu postawiłam na intensywną czerwień.

 

W świecie ptaków, to gil zwyczajny jako pierwszy przychodzi na myśl gdy zapytają nas o ptaki zimujące w Polsce. Nic dziwnego, silnie czerwony brzuszek samca rzuca się z daleka w oczy na tle monotonnego zimowego krajobrazu.  Sporo osób jest przekonanych, że gil przylatuje do nas na zimę a wiosną odlatuje. Jest to jednak częściowa prawda. Faktycznie spora liczba osobników przylatuje do nas od północnych sąsiadów, gdzie zima jest zbyt surowa, część Gili jednak przebywa u nas cały rok i przeprowadza lęgi tak samo jak inne ptaki.   Podczas okresu lęgowego są jednak bardzo skryte, chowają się głęboko w lasach i trzeba się natrudzić, żeby je spotkać. Zima natomiast zmusza ich do przeniesienia się na skraje lasów a nawet w sąsiedztwo budynków mieszkalnych. Zbijają się w małe stadka, dodatkowo wzrasta liczba o gości z północy. To właśnie dlatego tak mocno w naszej świadomości utarło się, że Gil przylatuje u nas tylko na zimę.

 

 

 

 

Plakat, akwarela z gilemPlakat, akwarela z gilami i jarzębinąPlakat, akwarela z gilem zwyczajnym

Złoty bażant wielu z was, szczególnie męskiej części, kojarzy się z czeskim piwem prawda? A to przepiękny kuzyn naszego bażanta zwyczajnego, z krwiście czerwonym brzuszkiem, złotą czupryną, długimi pomarańczowymi sterówkami w ogonie a kolorów skrzydeł nawet nie podejmuję się opisać. Można by stworzyć długi elaborat na ten temat. Bażant złocisty bo to jest prawidłowa nazwa tego gatunku występuje u nas w postaci hodowlanych ptaków ozdobnych. Spotkacie go w Zoo, przypałacowych ogrodach czy w wolierach pasjonatów. Długo zapada w pamięci.

Plakat, akwarela z bażantem złocistym

Ptak, który pojawia się często we wszelkich grafikach świątecznych to kardynał. W stanach jest tak silnie kojarzony z zimą jak u nas gil zwyczajny.  Jego wizerunek w towarzystwie liści i owocowych kuleczek ostrokrzewu został zaimportowany zza oceanu i rozpowszechnił się dość mocno w dekoracjach świątecznych, podobnie jak lampiony z dyni w halloween.

Plakat, akwarela z kardynałemPlakat, akwarela z kardynałem

Płonąca pierś rudzika ujawnia jego charakterek. Mimo niepozornych rozmiarów rudzik jest bardzo waleczny, zaciekle broni swojego terytorium i gdy się zdenerwuje potrafi przeganiać większe od siebie ptaki. 

Plakat, akwarela z rudzikiem

Owoce jarzębiny są przysmakiem jemiołuszek, które pojawiają się u nas tylko zimą. Przylatują z mroźnej Skandynawii i trzymają się w większych stadkach. W odróżnieniu od gila, jemiołuszka już typowo pojawiają tylko na zimę. Latem nie spotkamy tych osobników w naszym kraju.

Plakat, akwarela z jemiołuszkąPlakat z jemiołuszką

Czerwone akcenty w zimie pojawiają się również na głowach i podbrzuszu dzięciołów dużych. Sezon zimowy to raj dla fotografowania różnych gatunków dzięciołów. Są w tym okresie bardzo aktywne, często podlatują w okolice zabudowań i przydomowych ogrodów.  Brak liści na drzewach dodatkowo ułatwia zarówno obserwacje jak i fotografię tych lekarzy drzew.

Plakat z dzięciołem dużym

Na koniec w ramach wspomnienia lata – czerwony mak. Kwiaty w akwareli  nie zwiędną i są dostępne u mnie także podczas grudniowej zimy.

Plakat z makami, akwarela z makiem

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl