Kolory ziemi i brązu w ilustracjach ptaków i przyrody

Brązy października
Październik to miesiąc wybitnie brązowy, liście, kasztany i żołędzie nie dają nam o tym zapomnieć. Podsumowanie października będzie więc zestawem plakatów i ilustracji przyrodniczych w akwareli, przez które przewija się ten ziemisty odcień.
 
 
 
Na początek sowy z którymi (szczególnie z Pójdźką) wiąże się dość skomplikowana symbolika. Z jednej strony ptak ten, to powszechny symbol mądrości, częsty motyw wykorzystywany w grafice związanej ze szkołą i nauczycielstwem. Ta symbolika przywędrowała do nas z Grecji, gdzie sowa była ptakiem Ateny, bogini mądrości.
 
Niestety w kulturze mamy druga, mroczniejszą symbolikę sów, które uważano za zwierzęta związane z mrokiem, diabłem i nieszczęściem. Sowa pójdźka jest tego jednym z mocniejszych przykładów. Jej pohukiwanie przypomina słowo "pójdź", a w domyśle „pójdź w dołek pod kociołek”. Jej głos tłumaczono sobie jako nawoływanie szatana.
 
Na szczęście mało kto już wierzy w takie rzeczy. I współcześnie, przeważa pozytywna symbolika. Kiedyś, sowy chowały się w mroku a to co nieznane, budzi lęk i podgrzewa wyobraźnię. Dzisiaj dzięki pasji przyrodników, fotografów i filmowców przyrody, oraz innych ludzi pokazującej prawdziwe oblicze sów, okazuje się jak ciekawe, inteligentne i po prostu piękne są te ptaki.
 
 
 
 
Wróbel mazurek jest często mylony z wróblem domowym. Kluczem do szybkiego rozróżnienia tych dwóch gatunków jest czarna plamka na policzku wróbla mazurka, i brązowy "hełm" na głowie.  Różnią się również środowiskiem które zasiedlają. Mazurki to bardziej ptaki pól i łąk. Chociaż zimą częściej podlatują w okolice zamieszkane przez ludzi i goszczą karmniki.
 
 
Strzyżyk, prawie najmniejszy ptak w Europie. Ustępuje wielkością tylko mysikrólikowi i zniczkowi. Jest jednak dużo łatwiejszy do wypatrzenia. Strzyżyk jest mniej płochliwy, przemyka zwykle między gałązkami niskich krzewów rosnących na skraju lasu.  Jego charakterystycznym zachowaniem jest zadzieranie do góry małego ogonka i krótkie szybkie przysiady.
 
 
 
Samiczka siewnicy, dla odmiany z tłem. W Polsce jest licznie spotykana na wybrzeżu podczas przelotów. Natomiast w głębi kraju rzadko ale także można ją spotkać. Ptak związany z wodą, szczególnie słoną.
 
 
Bażant zwyczajny, mocno związany z polnym krajobrazem i powszechnie kojarzony przez wszystkich ptak otwartych terenów. Nie jest on jednak naszym rodzimym gatunkiem, ojczyzną bażantów jest Azja, w szczególności Chiny. 
Został on jednak w późnym średniowieczu sprowadzony do Europy jako ptak łowny. Tak dobrze udało mu się zadomowić, że dzisiaj nie sposób wyobrazić sobie pól i łąk bez tego ptaka.
 
 
 
Sikora brunatna, gatunek nie występujący w Polsce a w Ameryce północnej. Ale warto ją poznać ze względu na piękny brąz na grzbiecie. Podobnie jak nasze gatunki sikorek jest śmiała i mało płochliwa. Często widywana w okolicy ludzkich zabudowań. Po prawej stronie Orzeł bielik w locie.
 
 
Odmianą dla ptasiej kolekcji, niech będzie portret Konia w oryginale wykonany w akwareli.
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl