Gdy uważnie przyjrzymy się czarnym ptakom, ciemny na pierwszy rzut oka kolor ich piór pod różnym kątem oświetlenia zaczyna migotać metalicznymi odcieniami granatu, fioletu czy szmaragdu. To niesamowite jak niejednoznaczna i olśniewająca może być przyrodnicza elegancja.
Dla wielu czarny to czarny ale dla twórcy ta barwa może być ona ciepła jak i zimna, błyszcząca albo matowa, przezroczysta lub kryjąca. Ja uwielbiam posługiwać się czernią. Wraz z bielą papieru uwypukla do granic możliwości resztę akwarelowych odcieni podbijając ich świetlistość. Poniżej nieco więcej ciekawostek o tym kolorze i sztuczkach w malowaniu jakie stosuję.
W polskiej przyrodzie znajdziemy wiele ptaków, których upierzenie zachwyca odcieniami żółci. W nowym artykule na blogu opowiadam o najpiękniejszych z nich i dzielę się wskazówkami, jak uchwycić ich barwy w akwareli. Zapraszam do lektury!
Żółty to barwa pełna energii i różnorodności, od ciepłych odcieni jesiennych liści po chłodną żółć skrzydeł ptaków. W artykule zdradzam swoje sposoby na mieszanie pięknych odcieni złota w akwareli oraz dzielę się ciekawostkami na temat żółtego koloru w przyrodzie. Dowiesz się, jakie kolory zawsze warto mieć na palecie oraz jak uzyskać różne odcienie, by dodać swoim pracom niepowtarzalnego blasku. Zapraszam do lektury!
Jak nauczyć się szybko, prawidłowo ale i z urokiem rysować sikorkę bogatkę, jedną z najbardziej kolorowych i najczęściej spotykanych przedstawicielek ptaków śpiewających z naszego sąsiedztwa? Postaram się przybliżyć zasady jakie sama stosuję by osiągnąć ten cel, zapraszam na wpis na blogu :)
Dzisiaj opowiem Wam o czymś, co jest nieodłączną częścią każdej kreatywnej podróży - o źródłach i badaniach, które stały za moją książką. Postanowiłam podzielić się książkami z których korzystam, być może, któreś z nich was zainteresują.
Pędzle do akwareli to dla mnie coś więcej niż tylko narzędzia – to moje magiczne różdżki, dzięki którym mogę przenieść na papier wszystko, co mam w głowie.
Artbook to książka w której obrazy opowiadają historię. W poniższym wpisie opowiadam jakie artbooki lezą na mojej półce i jak zainspirowały mnie do stworzenia własnej ilustrowanej akwarelami książki.
Odkrywam czym kieruję się przy doborze papieru do akwareli oraz dzielę się swoimi ulubionymi blokami i szkicownikami akwarelowymi i wyjaśniam na czym polegają różnice w gramaturach i teksturach papierów akwarelowych.
Żyjemy w erze w której świat informacji i inspiracji stoi przed nami otworem. Dla wielu twórców, takich jak ja i Ty, każdy dzień przynosi nową wizję, świeżą inspirację i niekończące się możliwości. Ale jak często te iskry kreatywności zamieniają się w ogień realizacji? Co się wydarzyło, że w końcu odważyłam się stworzyć swój własny skrzydlaty Artbook? Zapraszam :)
Podstawą w niezbędniku akwarelistki są oczywiście farby. Farby akwarelowe to serce każdego obrazu malowanego tą techniką. Zapraszam Cię do przeglądu mojej kolorowej szuflady z odcieniami, rodzajami i paletami farb jakich używam na codzień do malowania skrzydlatych akwarel.
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego łabędzie budzą w nas takie fascynacje? Te majestatyczne ptaki, często kojarzone z pięknem i elegancją, mają wiele do przekazania. Od ich obecności w literaturze i muzyce po ich symboliczne znaczenie - zapraszam na wędrówkę w świat łabędzi.
Prof. Jan Bogumił Sokołowski, wybitny polski ornitolog, łączył w swojej pracy naukową precyzję z artystyczną duszą. Zapraszam do odkrywania sylwetki człowieka, który nauczył nas patrzeć na ptaki nie tylko oczami naukowca, ale i sercem artysty.
O Stanie Lee wiedziałam do tej pory tylko tyle, że wymyślił postać Spidermana. Obejrzenie dokumentu na temat jego twórczości, zmieniło jednak moje myślenie w sposób jakiego się nie spodziewałam. Czego dowiedziałam się od Stana i co zamierzam zmienić w swojej twórczości?
Akwarela to dla mnie jedna z najbardziej magicznych technik malarskich. Gdy oglądam prace mistrzów tej techniki za każdym razem jestem pod wrażeniem świeżości i przejrzystości jaką można uzyskać za pomocą farb wodnych. To właśnie te cechy zachwycały mnie w tej technice od dzieciństwa. Na przełomie lat, po krótszych i dłuższych przerwach wracałam do niej i obecnie stanowią moje stałe narzędzie pracy.
Lista polskich ptaków leśnych z ciekawostką i ilustracją do każdego gatunku. Niech to będzie relaksujący punkt wyjścia do bardziej dogłębnego poznawania polskiej ptasiej społeczności.
Rudzik to sympatyczny ptak z "sąsiedztwa". Uroczy wygląd skrywa wojowniczy charakterek a jego śpiew najpiękniej brzmi o zachodzie słońca. Zapraszam na kilka ciekawostek o rudziku!
Jaskółka dymówka to ptak powszechnie znany i lubiany, od lat towarzyszący człowiekowi. Zajmuje w polskiej kulturze oraz świadomości bardzo silne, wysokie miejsce. Wysokie jak jej loty. Zapraszam na kilka ciekawostek i ilustracji Jaskółki.
Wilga to piękna Polska flecistka. Jej głos brzmi jak śpiew egzotycznego Ptaka z odległej dżungli. Wilga to pieśń lata i tropikalny wygląd z opaską zorro na oku. Zapraszam na kilka ciekawostek o wildze poniżej!