Purpurowy wrzesień i fiolet w ilustracjach przyrody

Purpurowy wrzesień

W tym miesiącu zainspirowały mnie wrzosy i ich delikatny fiolet. W końcu to od nich wrzesień otrzymał swoją nazwę. Fiolety o tej porze roku pojawiają się jednak nie tylko na tych leśnych kwiatach. Znajdziemy je na dojrzewających śliwkach węgierkach, winogronach i sporej ilości dzikich kwiatach.

 

Zacznę oczywiście od wrzosów. W kwiaciarniach pojawia się mnóstwo ich odmian, jednak znalezione w swoim naturalnym środowisku w lesie mają największy urok. W Polsce mamy bardzo dużo borów iglastych z kwaśną i ubogą ziemią…właśnie taką preferują wrzosy J  Bory sosnowe nie są tak lubiane przez spacerowiczów jak lasy liściaste, jednak dzięki wrzosom o tej jednej porze roku mają silny atut by do siebie przyciągnąć.

 

 

 

 

 

 

 

Raniuszki, to ptaki występujące w Polsce. Są niezwykle urocze i ruchliwe. Wyglądem przypominają puchate kulki, a przemykając pomiędzy gałązkami sprawiają wrażenie leśnych duszków. Nie odlatują na zimę. W tym okresie zbijają się w małe stadka i częściej podlatują na skraje lasów w niedalekim sąsiedztwie wiejskich zabudowań. Zwiększają się wtedy szanse na zaobserwowanie raniuszków.

Wśród krajowej ptasiej populacji niewiele znajdziemy przykładów z fioletowym upierzeniem. Co innego, jeśli sięgniemy po egzotykę. Największy wybór egzotycznych barw prezentują nam gatunki kolibrów. Ciekawostką jest, że polskie nazwy poszczególnych gatunków kolibrów są zdrobnieniami wyrazów. Najczęściej wskazującymi jakąś charakterystyczną cechę danego osobnika np.: nektareczek, piłodziobek, topazik, zębodziobek, gigancik.

Przykładem z pogranicza ptaków krajowych a egzotycznych jest kaczka mandarynka.  Jest ona ptakiem ozdobnym przywiezionym do nas z Azji. Niezwykle barwna i ciekawa, czasem potrafi zaskoczyć pojawiając się na otwartych akwenach czy stawach w miejskich parkach. 
Te napotkane na wolności, to uciekinierki z prywatnych chodowli, ogodów przypałacowych czy innych miejsc w których miała być ozdobą. Bardzo dobrze aklimatyzuje się w naszych warunkach. Chociaż ptaków nigdy nie zawiele to jednak nie jestem pewna czy jej egzotyczność pasuje do naszego swojskiego krajobrazu. Jednak w domu na ścianie w formie plakatu, czemu nie? 

Na koniec zatoczę koło i wrócę do roślin. Po lewej przedstawiam kompozycję z naszych polnych kwiatów. Dzwonka skupionego, Żywokosta lekarskiego, Bodziszka leśnego, Bodziszka łąkowego oraz Dzwonka rozpierzchłego. 
Wszystkie te kwiaty łączy piękny delikatny fiolet kwitnienia  oraz oczywiście wszystkie znajdziecie przechadzając się po łące. Część z nich przestała już kwitnąć ale Dzwonki we wrześniu jeszcze się trzymają .Pp prawej dzikie kwiaty i ptaki. Osty i szczygły amerykańskie. Nasiona tej rośliny są zarówno dla szczygłów amerykańskich jak i europejskich wielkim przysmakiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl