Jak nauczyć się szybko, prawidłowo ale i z urokiem rysować sikorki bogatki? Jedne z najbardziej kolorowych i najczęściej spotykanych ptaków z naszego sąsiedztwa? Postaram się przybliżyć zasady jakie sama stosuję by osiągnąć ten cel :)
Wpis o rysowaniu bogatek powstaje, ponieważ z jednej strony chciałabym podsumować wszystko to co sama nauczyłam się o tworzeniu rysunku sikorek a z drugiej by ułatwić kolejnym osobom podjąć się tego zadania. A tak w ogóle po co? Dla radości tworzenia :) Gdy opanujemy zasady rysowania ptaków, to będąc na spacerze w plenerze możemy chwycić ołówek i szkicownik oraz uwiecznić zarys swojej obserwacji i mogę zapewnić - jest to ogromnie satysfakcjonujące. Satysfakcja ta towarzyszy nam zarówno podczas samego rysowania jak i po jakimś czasie gdy otwieramy sobie swój szkicownik i odtwarzamy wspomnienie. Owszem, notatka czy zdjęcie również nam to zapewni, ale rysunek nie ważne czy ołówkiem czy w kolorze ma w sobie coś magicznego i nostalgicznego. Jest tylko jeden problem - początki są frustrujące ponieważ ptaki nie są najłatwiejsze do rysowania. Sama przez to przechodziłam i dalej cały czas się uczę. Mam nadzieję, że ten wpis będzie pomocny osobom, które chciałyby rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie.
Dlaczego zaczynam od sikorki bogatki? Spotykam ją prawie codziennie, zasiedla praktycznie wszystkie środowiska łącznie z centami miast, jest mało płochliwa dzięki czemu daje się długo i swobodnie obserwować, jest pięknie kolorowa i jej pozytywna osobowość wpływa na człowieka niezwykle dobroczynnie :)
Szybkie uchwycenie sylwetki sikorki bogatki - zasada linii i okręgu
By szybko uchwycić sylwetkę ptaka potrzebujemy linii i okręgu. Linia definiuje nam kierunek w jakim chcemy narysować ptaka a okrąg proporcje. To jest nasz fundament na którym nadbudujemy szybki szkic.
Szybkie uchwycenie sylwetki sikorki bogatki w różnych perspektywach
Kroki z poprzedniego punktu, w miarę wprawy, można tak naprawdę skompresować w trzech:
1 Krok: uchwycenie proporcji i dynamiki za pomocą linii i okręgu brzucha i głowy,
2 Krok: Rysunek z zaznaczeniem detali,
3 Krok: Cieniowanie,
Detale - czyli topografia ptaka śpiewającego na przykładzie sikorki bogatki
By swobodnie czuć się w rysowaniu detalu sikorki bogatki warto zapoznać się z anatomią ptaka śpiewającego. Zaawansowani artyści studiują ją poczynając od szkieletu. W tym wpisie nie chcę może rozkładać ptaka aż tak na czynniki pierwsze.
Skupimy się na kluczowych elementach i detalach, które definiują wygląd sikorki bogatki a przy okazji nieco nazwenictwa ornitologicznego:
Po zapoznaniu się z charakterystycznymi detalami w rysunku sikorki bogatki, możemy przystąpić do koloru. Bogatki koloruje się bardzo przyjemnie dzięki wesołym kolorom: najbardziej charakterystyczny dla niej jest żółta pierś, która w stronę brzucha i boku nieco miesza się z szarozielonymi odcieniami. Skrzydła i sterówki w pełnym słońcu ładnie mienią się na niebieski kolor, w cieniu bardziej wpadają w ciemną szarość.Ważnym elementem na skrzydle jest biała wstawka wzdłóż pór: średnich pokryw. Malując główkę bogatki warto rozjaśnić czerń, ponieważ czoło i ciemię tej sikorki odbijają światło opalizując metalicznie. W zależności od światła wydaje się rzucać nieco niebiesko-granatowy połysk. W cieniu natomiast czarna dłówka sikorki wydaje się być bardziej matowa i jednolicie czarna. Po białym policzku od razu wiemy że mamy do czynienia z rodziną sikor. Gardełko, również czarne przechodzi w ciemny "krawat" ciagnący się wzdłuż piersi. Po jego długości możemy rozpoznać płeć sikorki bogatki. "Krawat" samca ciągnie się do samego brzucha, natomiast samicy dość szybko urywa się na wysokości piersi.
Malowanie sikorki bogatki to sama przyjemność. Zapraszam na krótki film w którym pokazuję jak prowadzę plamę akwarelową na przykładzie właśnie tego gatunku ptaka.