Wilga - ciekawostki i ilustracje

 
Wilga Zwyczajna
Oriolus Oriolus 
 
Wilga to piękna Polska flecistka. Jej głos brzmi jak śpiew egzotycznego Ptaka z odległej dżungli. Wilga to śpiew Lata i słoneczny wygląd z opaską zorro na oku. Jest zresztą równie tajemnicza i nieuchwytna jak on. Obserwowanie Wilgi przyprawia o szybsze bicie serca.
  
Jak wygląda Wilga? Złoty Ptak w masce zorro.
Wilga, Oriolus Oriolus,  to ptak wielkości szpaka, który wyróżnia się słonecznie żółtym upierzeniem prawie całego ciała u samca i zielono-żółtej szacie u samicy wilgi. Skrzydła obojga są ciemne, u samca to głęboka czerń z żółta wstawką i żółtymi końcówkami lotek, podobnie czarny i żółto zakończony jest ogon wilgi. U samicy wilgi skrzydło jest ciemno-zielone z czarnymi lotkami. Dodatkowo samica charakteryzuje się białym brzuchem i piersią z delikatnym kreseczkami. Bardzo charakterystyczną cechą u samca wilgi jest czarna wpadka na oku. Dzioby obu ptaków są lekko różowe. Wilga to piękny widok i uczta dla oka.
 
 Wilga, ptaki polski Karoliny Kijak
Wilga, obraz akwarelowy Karoliny Kijak-Dzikońskiej
 
 
Gdzie spotkamy Wilgę?
Wilgi występują w Polsce, choć nie jest to liczny gatunek. Przylatują wiosną na początku maja a odlatują dość wcześnie bo już pod koniec sierpnia. Preferują skraje lasów, szczególnie liściastych, otwarte tereny z zadrzewieniami. Latem gdy owocują czereśnie chętnie podlatują pod zabudowania do ogrodów i sadów, choć zachowują bezpieczny dystans od człowieka i są płochliwe.
 
Jak wygląda gniazdo i jajo Wilgi?
Co ciekawe gniazdo wilgi buduje samodzielnie samica. Jest to pięknie i misternie, wykonane dzieło architektury ptasiej. Gniazdo w kształcie koszyczka, zwykle umiejętnie wplecione jest między poziome rozwidlenie gałązek wysokiego drzewa. Materiały z jakich składa się gniazdo wilgi to pędy traw, włókna roślinne, pióra ptaków i delikatne korzonki i sznurki a nawet skrawki papieru. Bardzo trudno jest je wypatrzeć, ze względu na wysoką lokalizację na drzewie liściastym oraz osłonięcie gęstym listowiem.
W maju lub czerwcu wilga składa w gnieździe 3-4 jaja, jasne lekko nakrapiane czarnymi plamkami. Wysiaduje je około 2 tygodni. Podloty wilgi opuszczają gniazdo po 20 dniach, dalej pozostają pod opieką rodziców i uczą się lotu oraz przetrwania.
 
Znalezione pióro Wilgi
Lotkę, czyli pióro ze skrzydła wilgi poznamy po czarnym kolorze i żółtej wstawce, albo na środku albo na końcówce pióra. Sterówki z ogona Wilgi również poznamy po żółtej końcówce i cienkim jasnym brzegu. Pozostałe upierzenie to oczywiście słonecznie żółte pióra pokrywowe.
 
Wilga rysunki w szkicowniku ptaki polski
Rysunki wilgi w akwarelowym szkicowniku, Karolina Kijak-Dzikońska
 
 
Czym żywi się Wilga?
Wilga żywi się owadami i ich larwami, znajdowanymi na gałęziach drzew oraz drobnymi owocami. Gdy w ogrodzie mamy posadzone czereśnie, wiśnie lub porzeczki, wilga mimo swojej płochliwości , chętnie je odwiedzi podczas owocowania. Jednym z większych przysmaków tego ptaka są owoce morwy.
 
 
Wilga w locie
Lot Wilgi jest bardzo szybki, mieszany. Chętniej przesiaduje na gałązkach niż lata. W locie dzięki jaskrawożółtemu upierzeniu bardzo łatwo ją rozpoznać nawet z daleka.
 
Nazwa Wilga po polsku, angielsku i innych językach
Naukowa, łacińska nazwa wilgi- Oriolus oriolus nawiązuje do brzmienia śpiewu tego ptaka i została nadana przez szwedzkiego naukowca Linneusza. Oriolus nawiązuje również do łacińskiego słowa aureolus- co oznacza złoty. 
Po Angielsku Wilga brzmi Golden Oriole, po francusku Loriot d’Europe a po niemiecku Priol. Nie tylko w tych ale i w innych europejskich językach widać nawiązania do brzmienia śpiewu wilgi.
Polska nazwa tego żółtego ptaka wyłamuje się jednak ze schematu. Dlaczego? Kiedyś uważano, że wilga zwiastuje deszcz. Faktycznie udowodniono, że reaguje żywo na zmiany wilgotności powietrza, najprawdopodobniej stąd wzięła się nazwa Wilga od Wilgotno.
W staropolskim języku nazywano ją również Zofija, ponieważ Wilga przylatuje w okolicy imienin Zofii (15 maja ), oraz jej śpiew przypomina „Zofijo fijo”.
 
wilga ilustracja przyrodnicza
Fletowy śpiew Wilgi
Wilga śpiewa siedząc wysoko na szczycie drzewa. Głos ma bardzo silny i piękny. Czyste, fletowe nuty rozchodzą się po całej okolicy i są jednymi z najpiękniejszych wśród polskiej ptasiej społeczności. Co zaskakujące, piękna, nostalgiczna pieśń przerywana jest zgrzytliwym skrzekiem. Cóż..równowaga musi być zachowana.
 
 
Ciekawe zachowania i obserwowanie Wilgi
Wilga jest ptakiem koron drzew liściastych. Aby zaobserwować tego ptaka należy wysoko kierować lornetkę i kierować się słuchem, ponieważ zdecydowanie łatwiej ją usłyszeć niż dostrzec. Prawie nigdy nie siada na ziemi. Wilga jest też bardzo płochliwa i chowa się w gestym listowiu, gdy więc nadarza się okazja by ją obserwować to warto czerpać z tej chwili tyle satysfakcji ile się da :)
Ten żółty ptak w naszym krajobrazie jest dość długowiecznym osobnikiem. Wilga może żyć 15 lat a nawet dłużej. 
 
Symbolika Wilgi oraz dla kogo obraz z wilgą może być trafionym prezentem?
Choć wilga przylatuje juz na początku maja, to kojarzono jej przyloty z dniem imienin Zofii, który przypada na 15 maja. W ludowych przekazach wilgę nazywano „Zofiją” nie tylko z tego powodu. Dźwięk jaki wydaje wilga przypomina słowa: „Zofija fija”.  Zosia to piękne imię, które w ostatnich latach mocno odżyło. Obraz z Wilgą to na pewno trafiony i uzasadniony symbolicznie prezent dla wszystkich Zofii, szczególnie w dniu ich imienin :)
 
obraz z wilgą na imieniny Zofii
Kard z pracowni, malowanie wilgi akwarelami i materiały malarskie
 
 
Pozostałe ciekawostki o wildze 
Do nazwy ptaka nawiązuje Polski samolot Wilga:  PZL-104 Wilga . Powstał on jako wielozadaniowy samolot przeznaczony przede wszystkim dla lotnictwa sportowego, do holowania szybowców i wywożenia skoczków spadochronowych. Oczywiście malowany w słoneczno-żółtych barwach.
 
Wiedzieliście, że Wilga po rosyjsku to Wołga? Tak właśnie - znany, rosyjski mercedes radziecki nawiązuje w nazwie właśnie do Wilgi.
 
Wilga to tropikalny ptak w naszej części świata. Jedyny przedstawiciel wilg w europie. Pozostałe gatunki tej rodziny żyją w wilgotnych dżunglach. To zapewne dlatego wilga tak lubi śpiewać gdy jest wilgotno i zapowiada się na deszcz :)
 
Tekst i ilustracje:
Karolina Kijak-Dzikońska
Artystka, ilustratorka i birdwatcherka
instagram: @karolinakijak 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl