Witajcie w trzeciej części naszej serii o tworzeniu "Skrzydlatych akwarel". Dzisiaj opowiem Wam o czymś, co jest nieodłączną częścią każdej kreatywnej podróży - o źródłach i badaniach, które stały za moją książką. Postanowiłam podzielić się książkami z których korzystam, być może, któreś z nich was zainteresują. Czytanie o ptakach, potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć :)
Wracając do samych książek o Polskich Ptakach, te do których wracam regularnie to:
Książki Jana Sokołowskiego
Jan Sokołowski pisał o ptakach w barwny sposób. Przekazywał zarówno encyklopedyczne informacje jak i w gawędziarskim stylu ciekawostki i swoje własne przemyślenia. W książkach Jana Sokołowskiego szukam przede wszystkim spostrzerzeń profesora dotyczących ciekawych zachowań ptaków. Jan Sokołowski to także skarbnica informacji na temat powiązań ptaków w polskim folklorze :) Najcześciej na moim biurku ląduje "Ptaki Polski, Atlas" oraz "Ptaki Ziem Polskich" Tom I i II. O pozostałych publikacjach profesora piszę dużo więcej w osobnym artykule: "Jan Sokołowski: artysta wśród ornitologów".
Ptaki. Przewodnik Collinsa, Killian Mullarney, Lars Svensson
,Dan Zetterström, Wyd. Multico
To niewielkich rozmiarów pozycja obowiązkowa dla każdego obserwatora ptaków. Przewodnik Collinsa ma za zadanie pomóc w rozpoznawaniu ptaków w terenie, dlatego jego opisy i ilustracje bardziej skupiają się na niuansach w kształtach, upierzeniu, barwach i głosie ptaków. Choć nie brakuje tu także ciekawostek na temat specyficznych zachowań jak kuźnie tworzone drozda śpiewaka. W swoim artbooku będę przemycać charakterystyczne kształty choćby sylwetki w locie każdego gatunku ptaka czy jego paletę barw. Collins bardzo mi się w tych momentach przydaje.
Ptak Polski, Andrzej G. Kruszewicz, wyd. Multico
Dwa tomy mnóstwa informacji podane lekkim piórem Pana Kruszewicza, którego jestem fanką od czasów nastoletnich. W "Ptakach Polski" bardzo doceniam informacje o pochodzeniu nazw gatunków, Pan Andrzej wyjaśnia skąd się wzięły, dodając czasem zaskakujące historie.
Nasz Las, B. Dyakowski, wyd. M. Arcta
Klimatyczne opisy, które wzbudzają nostalgię. U Dyakowskiego można poczuć się jak na poetyckiej wędrówce. Tak jak u Sokołowskiego doceniam ten specyficzny klimat, przenoszący nieco w czasie i wprawiający w tęsknotę za wielkimi puszczami. U Dyakowskiego poszukuję odniesień ptaków do Polskiej literatury i folkloru.
Rzecz o ptakach, Noah Strycker, wyd. muza
W tej książce dostajemy na tacy ciekawostki związane z zachowaniami ptaków. Autor zgłębia ich emocje, osobowość, inteligencję i wiele innych aspektów również w relacji ptaków z człowiekiem :) Zestawia niektóre zachowania ptaków z tymi ludzkimi jak rozwiązywanie zagadek, taniec śpiew itp. naprawdę dobrze się to czyta.
PIÓRA. Identyfikacja gatunków rzadkich, Marian Cieślak i Bolesław Dul, wyd. Natura Publishing House
W artbooku przy każdym gatunku, staram się dorysować min. 2 charakterystyczne pióra. Sama ciesze się jak dziecko gdy znajdę takie, na spacerze po okolicy, więc moja pierwsza publikacja nie może obejść się bez piór!
Kalendarz Ptaków, Marek Pióro, wyd. Paśny Buriat
Pan Marek, jego książka i blog plamka mazurka to skarbiec bez dna jeśli chodzi o osadzenie ptaków w kulturze, literaturze i wielu innych kontekstach.
Zobacz Ptaka, Jacek Kraszewski, wyd. Wydawnictwo Poznańskie
Bardzo pięknie wydana książka i pełna nastrojowych opisów. Doceniam u pana Jacka odniesienia do symboliki ptaków, doceniam z jaką wrażliwością o nich pisze. Autor używa swobodnego języka i w przyjacielskiem tonie przekazuje nam wartościowe treści. Ilustracje Agnieszki Ciszewskiej klimatycznie wszystko ilustrują, doceniam warsztat :)
Leksykon Symboli, Prof. dr Hans Biedermann, wyd. muza
Przefiltrowany pod ptasim kątem dostarczył niezłych smaczków!
Przewodnik PTAKI, Karel Hudec, wyd. Multico
To mój pierwszy przewodnik o ptakach, który wspierał moją ptasią pasję w czasach nastoletnich. Stary, wysłużony zawsze sięgam po niego z sentymentem. Sięgam po niego, bo przy niektórych gatunkach, precyzyjnym rysunkiem w tuszu ładnie prezentuje sylwetki ptaków w locie.
Cudowne Ptaki, Guilhem Lesaffre, wyd. Alma-Press
Fajna, niewielka publikacja w stylu Vintage, dowiedziałam się w niej ciekawostek i ciekawosteczek szczególnie na temat ptasich głosów.
Poradnik Obserwatora Ptaków z zarysem ornitologii. Janusz Markowski, Zbigniew Wojciechowski, tomasz Janiszewski, Janusz Hejduk, Wydawca: Fundacja "Człowiek i Środowisko"
W 150 stronach zawiera mocne "mięsko" informacyjne na temat ptaków.
Zimorodek - fascynacje znad Drawy, Roman Kucharski, wydawca: Drawieński Park Narodowy
Publikacja z sentymentem, ponieważ dostałam ją od Romana Kucharskiego, fascynata i badacza zimorodków, których ja sama jestem fanką! Zaczerpnęłam z niej wartościowa wiedzę na temat ubarwienia zimorodka, które stwarza optyczna iluzję.
Jak widzicie nie są to specjalistyczne (poza publikacą Pana Romana i Zarysem Ornitologii) książki. Ale też moim zamiarem nie jest artbook z encyklopedyczną wiedzą. Szukam ciekawostek szczególnie związanych z specyficznymi, nieoczywistymi zachowaniami ptaków oraz kontekstów osadzenia ptaków w naszej kulturze, historii, legendach, wierzeniach symbolice itp. Ta historia w jaki sposób na przestrzeni wieków ludzie patrzyli na ptaki, jak je interpretowali i jak na swój sposób przetwarzali ich obecność w twórczości czy to ludowej czy artystycznej czy literackiej jest fascynujące. Tak bym chciała oddać to czego szukam w niedługich, lekko strawnych ale i interesujących tekstach, z klimatycznymi akwarelowymi ilustracjami!
Nie jest to całość bibliografii, mam zamiar uzupełniać ją o następne książkowe pozycje, sama z fascynacją poznaję ich coraz więcej. Będę wdzięczna również za polecajki!
Pozostałe źródła to głównie internet:
1. www.wikipedia.org oczywiście ;)
Na końcu, cennym źródłem jest własna okolica i osobista obserwacja ptaków :) Obserwowanie niektórych ich zachowań osobiście, przez lornetkę jest dużo bardziej intrygujące niż czytanie na kartach książki i w internecie. Staje się czasem punktem wyjścia do dociekań i dzięki temu do poznawania kolejnych zależności i ciekawostek.